ویزای ایتالیا

post

ویزای ایتالیا مجوزی است که به شهروندان سایر کشورها اجازه می دهد تا به ایتالیا به عنوان مقصدی خارج از کشور خودشان وارد شوند. مقامات ایتالیا ویزا را برای ترانزیت و یا برای اقامت دائم یا موقت صادر می کنند و این ویزا دارای تاریخ انقضا است.

برای دریافت ویزای ورود به ایتالیا مسافران باید از دفاتر کنسولگری ایتالیا در سراسر جهان درخواست دهند. اگرچه می‌ توان به صورت آنلاین وقت ویزا را درخواست کرد اما معمولاً برای ارسال مدارک نیاز به مراجعه حضوری است، مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد. این امکان وجود دارد که ویزا پس از صدور، توسط مقامات قانونی لغو شود.

چهارچوب کلی و معمول ویزای ایتالیا به دو بخش تقسیم می شود:

 1. اقامت طولانی مدت: ‌می‌تواند بیشتر از 3 ماه طول بکشد.
 2. اقامت کوتاه مدت: نباید بیشتر از 3 ماه طول بکشد.

قوانین مربوط به مدت زمان اقامت، توسط مقررات اتحادیه اروپا ( EU Regulation 810/2009) وضع گردیده‌اند.

طبقه بندی کلی ویزاهای ایتالیا

 • ویزای شنگن (USV) نوع  C
 • ویزای ملی (NV) نوع D
 • ترانزیت فرودگاهی نوع  A  که برای عبور از مناطق فرودگاه‌های بین المللی واقع در کشورهای عضو شینگن است.

ویزای شنگن

این ویزا از نوع ویزاهای کوتاه مدت یا 3 ماهه ایتالیا است که طبقه بندی زیر را برای آن داریم:

 • کسب و کار یا تجارت: به اتباع خارجی برای انجام فعالیت های تجاری در ایتالیا (برای حضور در جلسات، مذاکرات و یا جلسات آموزشی) ارائه می شود.
 • توریست: برای اتباع خارجی که برای مقاصد گردشگری و تفریحی به ایتالیا ‌می‌آیند ارائه می شود.
 • مطالعه: برای اتباع خارجی که قصد تحصیل در ایتالیا در مؤسسات آموزشی معتبر را دارند ارائه می شود.
 • مراقبت های پزشکی: برای اتباع خارجی که برای انجام درمان های پزشکی در یک کلینیک دولتی یا خصوصی به ایتالیا ‌می‌آیند، ارائه می شود.
 • ماموریت: برای اتباع خارجی که به دلایل مرتبط با ماموریت های کاری به ایتالیا ‌می آیند ارائه می شود.
 • دلایل مذهبی: برای اتباع خارجی که برای شرکت در زیارت یا به دلایل عبادی به ایتالیا ‌می‌آیند ارائه می شود.
 • مسابقات ورزشی: برای اتباع خارجی که برای شرکت در مسابقات ورزشی به ایتالیا ‌می‌آیند ارائه می شود.

اقامت 90 روزه و کمتر از آن

شهروندان غیر اتحادیه اروپا ممکن است تا 90 روز برای مقاصد گردشگری ، تجاری یا آموزشی در ایتالیا بمانند. قبل از ورود به ایتالیا ، آنها باید برای ویزای شنگن نوع (C) درخواست دهند، مگر اینکه شهروندان معاف از ویزا باشند. برای کنترل ورود شهروندان غیر اتحادیه اروپا به منطقه شنگن، به اصطلاح “قانون 90 روز در 180” ایجاد شده است. این بدان معناست که خارجی‌ها می‌توانند حداکثر 90 روز در یک بازه 180 روزه بمانند، به عبارت دیگر در هر 6 ماه، حداکثر تا 90 روز می‌توانند در کشور مقصد و منطقه شنگن اقامت داشته باشند که این به عنوان یک بازه زمانی متحرک محاسبه می شود.

حداکثر اقامت مجاز 90 روزه را نمی توان تمدید کرد مگر به دلایل مستند فورس ماژور (خارج از توان طرفین). خارجی هایی که با نقض مقررات مهاجرت، وارد خاک ایتالیا شوند یا در آن اقامت کنند با جریمه ای از 5000 تا 10000 یورو مجازات می‌شوند.
شهروندان غیر اتحادیه اروپا که برای اقامت کمتر از 90 روز به ایتالیا سفر می‌کنند، می بایست ظرف مدت زمان 8 روز پس از ورود به ایتالیا در ایستگاه پلیس محلی حضور خود را اعلام کنند. عدم رعایت این تعهد ‌می‌تواند منجر به جریمه شود که میزان آن ‌می‌تواند از 160 یورو تا 1100 یورو باشد (ماده 7، بند 2-بیست فرمان قانونی 286/1998).

 اقامت بیش از 90 روز در ایتالیا

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از 90 روز در ایتالیا بمانند، باید برای ویزای اقامت طولانی یا ملی نوع (D) در نمایندگی دیپلماتیک ایتالیا در کشور مبدا یا محل اقامت معمول خود درخواست دهند. تنها پس از الصاق ویزا به گذرنامه آنها می توانند به ایتالیا سفر کنند و در عرض 8 روز پس از ورود به ایتالیا، باید برای اجازه اقامت مربوطه اقدام کنند.

شرایط ویزای D ایتالیا

اولین قدم برای درخواست ویزای D، رزرو وقت ملاقات در نمایندگی دیپلماتیک یا مرکز صدور ویزا یا کنسولگری مربوطه و حضور در قرار ملاقات با مدارک لازم است. مدارک ممکن است بسته به نوع ویزا و کشور مبدا متفاوت باشد. با این حال، این اسناد معمولاً مورد نیاز است:

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • گذرنامه/سند مسافرتی معتبر
 • عکس کارت ملی
 • بیمه سلامت
 • گواهی وضعیت خانوادگی (به عنوان مثال: گواهی ازدواج، گواهی تولد) اگر با افراد تحت تکفل سفر می کنید.
 • رسید پرداخت هزینه های کنسولی

 پس از قرار ملاقات، مقامات پاسپورت را نگه می دارند و ویزا را در حدود 2-3 هفته بررسی می کنند (این زمان ممکن است بسته به کشور و شرایط متفاوت باشد).

انوع ویزای ایتالیایی برای اقامت بلند مدت بستگی به هدف اقامت شما در ایتالیا دارد.

معمول‌ترین انواع ویزای اقامت بلندمدت

 • ویزای خانواده

این نوع ویزا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا در دسترس است که می‌خواهند به عضوی از خانواده که قبلاً حق اقامت در ایتالیا را دریافت کرده است بپیوندند.

ویزای ایتالیا

 • ویزای آموزشی

ویزای تحصیلی ایتالیا به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا برای مقاصد آموزشی وارد ایتالیا شوند. متقاضیان باید ثبت نام یا پیش ثبت نام در دوره‌ای را که قرار است در ایتالیا برگزار شود، انجام دهند.

شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید برای ویزای دانشجویی در کنسولگری ایتالیا در کشور خود درخواست دهند. در مورد هر دوره آموزشی، اعتبار ویزا با طول دوره آموزشی مرتبط است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی:

 • · پر کردن فرم درخواست ویزای ورود
 • · عکس جدید در اندازه مورد نیاز پاسپورت
 • · مدرکی دال بر دوره دانشگاهی که قبلا ثبت نام یا پیش ثبت نام آن را انجام داده اید.
 • · بایستی اثبات کنید که اقامتگاهی در ایتالیا دارید.
 • · اثبات اینکه شما حمایت مالی دارید (حداقل 467 یورو در ماه برای سال تحصیلی، مجموعاً 6.079 یورو در سال)
 • · بیمه درمانی کامل برای درمان و بستری شدن در بیمارستان
 • · باید بتوانید ثابت کنید که پس انداز کافی برای برگشت به کشور خود دارید
 • · مدرک دانشگاهی معتبر ایتالیایی یا انگلیسی با توجه به زبان تحصیلی
 • · نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیایی برای دوره های ارشد یا دکتری

دانشجویان بین المللی باید ظرف هشت روز پس از ورود به ایتالیا به مقامات محلی (در ایستگاه پلیس یا شهرداری) مراجعه و اجازه اقامت برای تحصیل permesso di soggiorno) ) را دریافت کنند. شما باید فرم درخواست دیگری را تکمیل کرده و هزینه ای معادل 30 یورو بپردازید.

همچنین باید مدارک زیر را دوباره ارسال کنید:

 • · یک کپی از نامه پذیرش شما
 • · یک کپی از ویزای دانشجویی شما
 • · اثبات حمایت مالی (معمولاً مجموعاً 6079 یورو در سال است)
 • · تمبر به قیمت 16 یورو که بایستی ایتالیایی باشد.
 • · رسید پرداخت برای مجوز الکترونیکی اقامت که 30 یورو هزینه دارد.

پس از انجام این کار، شما آماده هستید تا دوره دانشگاهی خود را شروع کنید و از تمامی امکانات خارج از کلاس‌های درسی که کشور ایتالیا ارائه می دهد لذت ببرید. مجوز دانشجویی که به ویزای دانشجویی مرتبط است  به دارندگان اجازه می دهد تا به صورت پاره وقت در ایتالیا کار کنند و پس از انقضاء مجوز دانشجویی بنا به شرایطی ‌می‌تواند به مجوز کار تبدیل شود.

برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به آیین نامه MUR (وزارت دانشگاه و تحقیقات) در مورد “روش‌های ورود، اقامت، ثبت نام دانشجویان بین المللی و شناسایی مدارک مربوط به دوره‌های آموزش عالی در ایتالیا یا پورتال ویزا در وب سایت وزارت امور خارجه ایتالیا مراجعه کنید.

ارائه مدارک مورد نیاز عموما صدور ویزا را تضمین نمی‌کند. پس از ورود به ایتالیا و منطقه شنگن، حتی در صورت داشتن ویزا، مقامات مرزی مجاز هستند یک بار دیگر مدارک مورد نیاز برای صدور ویزا را بررسی کنند.

 • ویزای کارآموزی

ویزای کارآموزی ایتالیا به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا دوره کارآموزی را در ایتالیا بگذرانند. متقاضیان باید آموزش تحصیلات ابتدایی یا پایه‌ای لازم  را در کشور خود گذرانده باشند.

مدت دوره کارآموزی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا حداقل 3 ماه و حداکثر 12 ماه است. ویزا متناسب با دوره کار آموزی صادر می‌شود و در بعضی مواقع برای دوره‌های کوتاه مدت زیر 90 روز نیازی به ویزا نیست اما این افراد به محض رسیدن به ایتالیا بایستی ظرف مدت 8 روز اقدام به اخذ اجازه (residence card) اقامت کنند.

 • ویزای طلایی

ویزای سرمایه گذاری (همچنین به عنوان “ویزای طلایی” شناخته می شود) یک گزینه جذاب برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا است که سرمایه گذاری در پروژه های استراتژیک برای اقتصاد و جامعه ایتالیا را انتخاب می کنند.

برای صدور و حفظ مجوز اقامت سرمایه گذاری چند شرط وجود دارد:

· متقاضی باید سرمایه گذاری یا کمک مالی اعلام شده در درخواست ویزا را ظرف 3 ماه از تاریخ ورود به ایتالیا انجام دهد.

· متقاضی باید سرمایه اولیه را در طول مدت اعتبار ویزا  نگه دارد.

· ویزای سرمایه گذاری به مدت 2 سال اعتبار دارد و در ایتالیا قابل تمدید است.

 • ویزای اقامت انتخابی

ویزای اقامت انتخابی ایتالیا برای خارجی‌هایی در نظر گرفته شده است که می خواهند بدون قرارداد کاری در ایتالیا زندگی کنند و بتوانند به طور مستقل هزینه های زندگی خود را تقبل کنند. (به عنوان مثال، بازنشستگان، افراد با درآمد و توان مالی بالا).

در واقع یکی از الزامات اساسی این است که متقاضی قصد نداشته باشد از طریق فعالیت‌های کاری، زمان خود را در ایتالیا بگذراند. ویزای اقامت انتخابی با اعتبار 1 ساله صادر می شود و در ایتالیا قابل تمدید است.

 • ویزای استارتاپ

ویزای استارت آپ ایتالیا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا است که قصد راه اندازی کسب و کار خود را در ایتالیا دارند که به شکل یک استارت آپ نوآورانه باشد.

 • ترانزیت فرودگاهی نوع A

ویزای ترانزیت فرودگاهی برای سفر از فرودگاه ایتالیا به کشوری دیگر لازم است، ولی برای ورود به ایتالیا معتبر نیست.

جمع بندی

اکنون با مطالعه این مقاله  از تنوع زیادی که در ویزاهای صادره از سوی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا وجود دارد سردرگم نخواهید شد و اطلاعاتی در مورد ویزاهای مهاجرتی و تحصیلی کشور ایتالیا بدست آوردید.
و از آنجا که این قوانین مهاجرتی به دلیل سیاست‌های جذب مهاجرین تحصیلی چه از سوی دانشگاه یا خود دولت ایتالیا می‌تواند تغییر کند بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا تماس حاصل فرموده تا مشاورین ما اطلاعات لازم و ضروری و به‌روز را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

مشاورین موسسه تحصیل در خارج نبولا با پاسخ گویی به سوالات و رفع ابهام‌های شما عزیزان، سریعترین راه ممکن برای مهاجرت را با صرفه جویی در وقت و هزینه، پیش رویتان قرار خواهند داد.

سوالات متداول

چند نوع‌ ویزای اقامت بلند مدت در ایتالیا وجود دارد؟

ویزای اقامت بلند مدت در ایتالیا بسته به اهداف شما می ‌تواند متغیر باشد. برخی از انواع معمول این ویزا ها شامل ویزای خانواده، ویزای تحصیلی، ویزای کارآموزی، ویزای سرمایه‌گذاری (ویزای طلایی) و ویزای استارت آپ می ‌شوند.

چه مدارکی برای ویزای دانشجویی ایتالیا نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی ایتالیا شامل پر کردن فرم درخواست ویزا، عکس پاسپورت، مدارک تحصیلی و پذیرش از دانشگاه ایتالیا، اثبات حمایت مالی، بیمه درمانی و دیگر مدارک مالی مربوط به شما است.

ویزای کارآموزی در ایتالیا چگونه عمل می ‌کند؟

ویزای کارآموزی به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می ‌دهد که در ایتالیا دوره کارآموزی را طی کنند. شرایط این ویزا شامل انجام تحصیلات ابتدایی یا پایه ‌ای در کشور مبدا و مدت حداقل 3 ماه تا حداکثر 12 ماه می ‌شود.

چگونه می‌ توان ویزای سرمایه‌گذاری (ویزای طلایی) ایتالیا را دریافت کرد؟

 برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری یا ویزای طلایی ایتالیا، شما باید سرمایه ‌گذاری اعلام شده در درخواست ویزا را طی 3 ماه از تاریخ ورود به ایتالیا انجام دهید. این ویزا برای مدت 2 سال صادر می ‌شود و در ایتالیا قابل تمدید است.

6 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *